Ķermeņa valoda

Kā tulkot ķermeņa valodu?!

Savā ikdienas darbā mēs sastopamies ar dažādu valodu tulkojumiem. Bet kā tulkot ķermeņa valodu? Pareizs ķermeņa valodas tulkojums palīdz saprast cilvēku jebkurā situācijā – gan darbā, gan privātajā dzīvē. Jebkurš var būt lielisks ķermeņa valodas tulkotājs, ja vien zina dažas viltības. Vēlamies sniegt Jums nelielu ieskatu šajās ķermeņa valodas gudrībās!
Kā saprast, ka cilvēks melo?

Pieskaršanās degunam
Ir zinātniski pierādīts, ka, apzināti melojot, cilvēka degunā pieplūst vairāk asiņu nekā parasti. Tas iedarbojas uz nervu galiem, un rodas neliela niezes sajūta. Tāpēc, ja sarunas laikā kāds vairākkārt maigi pieskaras degunam, visticamāk, viņš melo. Tāpat par meliem norāda pieskaršanās mutei (zemapziņā cilvēks taisa ciet muti) un citām sejas daļām.

Bieža acu mirkšķināšana
Normāls acu mirkšķināšanas biežums ir no sešām līdz astoņām reizēm minūtē. Šis skaitlis paaugstinās, ja cilvēks ir satraukts. Satraukums varētu norādīt uz to, ka cilvēks melo vai uz nepārliecinātību par sevi.

Plaukstu slēpšana
Kad cilvēks runā atklāti, viņš neapzināti paver plaukstas, ja cilvēks sarunas laikā slēpj plaukstas, sakrusto rokas uz krūtīm vai savelk dūres, tas var liecināt par meliem.

Skata novēršana
Ja cilvēks sarunas laikā neskatās Jums acīs, novērš skatienu, šauda acis uz dažādām pusēm, bieži skatās uz leju, tas liecina par to, ka cilvēks nav atklāts pret Jums, protams, tas var liecināt arī par cilvēka nepārliecinātību par sevi un savu sakāmo, bet pārliecināts cilvēks, kurš saka taisnību, vienmēr skatīsies Jums acīs!

Acu zīlīšu paplašināšanās
Ķermeņa valodu, protams, var pakļaut, trenēt un kontrolēt, bet acu zīlītes kontrolēt ar apziņu nav iespējams! Acu zīlīšu saraušanos un paplašināšanos primāri ietekmē gaisma, bet tās ietekmē arī cilvēka attieksme un sajūtas. Ja cilvēks melo, viņš ir stresa situācijā, acu zīlītes paplašinās. Šis ir uzticams rādītājs, taču to ir grūti pārbaudīt (skatieties cilvēkam visu laiku acīs un vērtējiet zīlītes :)).

Izmainītas ķermeņa kustības
Tā kā meli rada stresu un spriedzi, zemapziņā cilvēkam rodas vēlme skriet, paslēpties, kustēties. Kad cilvēks melo, viņam ir grūti apzināti mierīgi sēdēt, tāpēc melošanu var atpazīt arī pēc pārāk aktīvām kustībām, izteiktas žestikulācijas un paaugstinātas balss. Šis gan ir subjektīvs rādītājs, jo atkarīgs no konkrētā cilvēka, bet tas ka ķermeņa kustības intensīvi melojot mainās, – tas ir fakts. Uzmanīgi vērojiet savu sarunas biedru, pavaicājiet viņam ko tādu, uz ko viņš atbildētu ar patiesu atbildi, novērtējiet, kā viņš izturas šajā gadījumā un kā izturas brīdī, kad Jums šķiet, ka melo.

Izmaiņas balsī
Tā kā cilvēks no malas nevar dzirdēt savu balsi, tās augstumu parasti ir arī grūtāk kontrolēt. Cilvēkam, kurš melo, parasti ir augstāka, spalgāka balss, tas tāpēc ka palielinās psihoemocionālā spriedze.
Tātad ir skaidrs, ka nepieredzējušu un uztrauktu meli atpazīt nav nemaz tik grūti! Bet kā ir ar citām emocijām? Bieži vien cilvēki vārdos nepasaka to, ko patiesībā domā, bet viņu ķermeņa valoda to nodod…
Daži spilgtākie emociju valodas tulkošanas piemēri:

Augstprātība
Ja cilvēks ir aizlicis rokas aiz galvas, tas norāda uz viņa pašpārliecinātību, sevis nostādīšanu augstāk par citiem. Šāda kustība pauž cilvēka nostāju — viņš jūtas pārāks pār citiem. Šo sajūtu ir radījusi iedomība vai ērtības sajūta konkrētajā situācijā, piemēram, cilvēks zina pareizo atbildi.

Garlaikotība
Nepārprotama zīme, kas liecina par garlaicību, ir galvas atbalstīšana plaukstā. Jo lielāka plaukstas daļa tiek izmantota galvas atbalstīšanai, jo garlaikotāks cilvēks jūtas. Par garlaikotību norāda arī intensīva un bieža žāvāšanās un acu saraukšana.

Ieinteresētība
Kad cilvēks ir ieinteresēts sarunu biedrā un viņa sacītajā, viņš neviļus māj ar galvu, saliec galvu uz sāniem. Nepārprotamu ieinteresētību parāda tas, ka cilvēks ir saliecies uz priekšu ar visu ķermeni, piemēram, sēžot pie galda ar sarunu biedru. Turpretī, ja cilvēks ir attālinājies no sava sarunu biedra ar visu ķermeni, tas nozīmē, ka viņš nav ieinteresēts sarunu biedrā, viņa teiktajā.

 

Distancētība
Kad cilvēks nejūtas komfortabli, grib no visiem paslēpties un ar savu ķermeņa valodu saka: “Nenāciet man klāt!”, viņš sakrusto rokas uz krūtīm. Šādi cilvēks neapzināti izveido barjeru starp sevi un kādu sev netīkamu indivīdu. Nereti šo skatu iespējams novērot publiskās vietās, kur ir daudz svešinieku, jo cilvēks jūtas neērti un nedroši. Šāda kustība tiek izdarīta arī tad, ja kāds nevēlas piekrist tikko dzirdētajam.

Simpātiju izrādīšana
Vēl pirms cilvēks ir gatavs verbāli pateikt otram par savām simpātijām, viņš to neviļus pasaka ar savu ķermeņa valodu. Cilvēks neapzināti sakārtojas (matus, apģērbu utt.), biežāk smaida, liecas sarunu biedra virzienā, iztaisno plecus, piepaceļ uzacis, neviļus pieskaras sarunu biedram. Pievērsiet uzmanību Jūsu sarunu biedra acu zīlītēm, līdzīgi kā pie melošanas, tās paplašinās brīdī, kad viņš nopēta jūs – arī tas norāda uz simpātijām.

Atcerieties, ka lai pareizi tulkotu kādu vārdu, tas ir jāpielāgo kontektstam. Tieši tāpat ir ar ķermeņa valodu – tā ir jāvērtē atbilstoši situācijai un cilvēkam. Ja cilvēks salā stāv slēgtajā pozā (kājas, rokas sakrustotas, plaukstas noslēptas), visdrīzāk viņš nav nemaz naidīgi noskaņots, bet tikai cenšas sasildīties! :)

Lai veicas ķermeņa valodas tulkojumos!

Idejas un informācija šī materiāla tapšanai ņemti no personīgās pieredzes, kā arī literatūras avotiem: S. Omārova “Cilvēks runā ar cilvēku: Saskarsmes psiholoģija” un A., B. Pīzu grāmatas “Ķermeņa valoda”.

Atpakaļ uz sadaļu Interesanti!

Comments are closed.

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

NTulkojumi - visas tiesības aizsargātas. Visa tīmekļa vietnē ievietotā informācija un attēli ir IK "NTulkojumi" īpašums un jebkura informācijas piesavināšana bez rakstiskas atļaujas ir sodāma LR likumdošanas noteiktajā kārtībā.